• ALTIN (TL/GR)
  2.410,35
  % 0,15
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.543,00
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2976
  % -0,11
 • € EURO
  34,9693
  % 0,44
 • £ POUND
  41,3832
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,3628
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2199799,332
  % 1,07
 • ETHEREUM/TL
  114680
  % 1,64
resme alternatif yazı

Soyma bakır hurda

Soyma bakır hurda

Soyma Bakır Hurda Nedir?

Soyma bakır hurda,  iletim hatlarında kullanılan ve ömrünü yitirmiş kabloların soyulmasıyla elde edilen bir tür olarak bilinmektedir. Analiz yönüyle değerlendirilen hurda kablo, hurda sektöründe soyma bakır hurda adıyla yeni bir kimlik kazanmıştır. Geri dönüşüm sektörünün şüphesiz ki en değerlisi bakırdır. Bakır kategorisinin de en değerlisi soyma bakır hurda olarak değerlendirilmektedir. 

Bu ürüne bu kadar önem atfedilmesinin en önemli sebebi erozyona uğramamış olmasıdır. Öyle ki hangi ürün olursa olsun sınai işlemlerden ne kadar çok geçerse değeri hurda sektöründe bir o kadar düşer. Böyle bir pozisyonda elektrik iletim hatlarında kullanıldıktan sonra hiçbir işlem görmeden soyma makineleri marifetiyle kablosunan ayrılan soyma bakır hurda geri dönüşümde kolaylıkla işlem görebilecektir. Kablosundan ayrılarak saf bakır haline getirilen bakırı eritme potasına geçmeden bir aşama daha beklemektedir ki o da kırılmasıdır. Kablosu soyulduktan sonra bant üzerinde doğrudan kırma makinesine giden soyma bakır hurda orada küçük ekin büyüklüğünde kırılır ve uzun bakırların dolaşarak güçlük çıkarmasının önüne geçilmiş olur. Geri dönüşümde tasnif metodunun kullanıldığı bu yöntem hem daha pratik hem de daha hızlı gerçekleşmektedir. 

Soyma Bakır Hurda Kablonun Kalınlığına Göre Değer Kazanıyor

Kablolar, elektrik iletim türlerine çok farklı çeşitliliğe bürünen araçlardır. Örneğin 220 volt elektrik kablosu ile 320 volt elektrik kablosu aynı olmamaktadır. 320 elektrik kabloları kalın olmakla birlikte muhtevasındaki soyma bakır hurda da o nispette ağırlık, kalınlık ve neticede değer kazanmaktadır. Nihayetinde bakır kategorisi altında bulunan soyma bakır hurda  piyasasının en değerli ürünü olması itibariyle tüm geri dönüşüm sektörünün göz bebeği durumundadır. Öyle ki hiçbir geri dönüşüm firması veya hurdacı yoktur ki bu ürüne kıymet vermesin. Özellikle bakır hurda fiyatları bağlamında ele alınan bu ürün bazı geri dönüşümcüler tarafından klasik standart hurda yönüyle değerlendirilmektedir. Bu durum ise ürünün tahrifine yol açmaktadır. 

soyma bakır hurda
YORUMLAR YAZ