• ALTIN (TL/GR)
  2.412,07
  % -0,11
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.544,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2858
  % -0,08
 • € EURO
  35,2241
  % 0,52
 • £ POUND
  41,8115
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,3629
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2205776,219
  % 1,19
 • ETHEREUM/TL
  115160
  % 1,64
resme alternatif yazı

Demir hurda, demir hurda fiyatları

Demir hurda, demir hurda fiyatları

Demir hurda ne ifade eder?

Demir hurda kategorisinde kaporta gibi alan olarak fazla yer kaplayıp malzeme olarak niteliksiz kategorisinde bulunan hurdalara  demir hurda adı verilir. Geri dönüşümü sağlanan hurda olarak nitelendirilen maddelerden biri  demir hurda sınıfıdır. Aslında birçok metal geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılarak artı gelir elde edilebilmektedir.

Demir dünya üzerinde üretim oranı en fazla olan metal sınıfını oluşturmaktadır. Bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri demirin fiyat açısından düşük değerlerle üretilebilmesidir.

İkinci neden ise  demir hurda olarak kullanılabilen demirin yüksek dayanıklılığa sahip olmasıdır. Hurda sınıfına giren kaba demir ürünleri birçok yapıda ve aletlerin yapısındaki demirlerden meydana gelmektedir. Hurda olarak yeniden değerlendirilme aşamasına dâhil edilebilen metallerin geri dönüştürülme aşamaları şu şekildedir;

Öncelikle metal hurdalar uygun şekilde toplanır. İçeriğinde demir bulunan ve içeriğinde demir bulunmayan metaller manyetik özelliği olan ayrıştırıcılar yardımıyla kabaca olarak birbirlerinden ayrılırlar. Demir olmayan metalik maddeler ile metal olmayan maddeler daha hassas olması açısından tekrar ayrılır ve sonunda  demir hurda ürünleri eritme işlemine alınır.

Demir Hurda Makas İle Kesilerek Ekstra Hurda Haline Getiriliyor

Demir içeren metaller eritme işlemi yapıldığı yeniden şekillendirme ile tekrar kullanılabilir. Kaba demir hurda ürünleri tekrar tekrar kullanılabildiği için sökülerek ayrıştırıldığı yerler arasında; İnşaat alanları, hurda sınıfına giren tekneler ve gemiler, demiryolları için kullanılan raylar ve vagonlar, iş için kullanılan ama işlevini kaybetmiş olan makineler, hurdaya çıkmış otomobiller gibi daha sayamadığımız onlarca hatta yüzlerce kaynak yardımıyla elde edilebilirler. Tüm bu demir hurdalar kaba niteliği taşıdığından, fabrikalarca pek rağbet görmemektedir. Bu sebeple kaba demir hurdalar otomatik demir makaslarıyla kesilerek inceltilir ve değeri arttırılır. 

demir hurda
YORUMLAR YAZ